Itálie s dětmi – božské Toskánsko
Konečně se dostávám k dokončení článků z naší letošní italské dovolené. Přeci jen částečný návrat do práce a návrat starší do školy, nám dal docela zabrat a času bylo pramálo:-). Zpět tedy k Itálii. Po několika dnech strávených v horách jsme se přesunuli blíž k moři. A kam jinam než do našeho milovaného Toskánska.
V Toskánsku jsme nebyli poprvé a snad ani naposledy. Jak Toskánsko jednou navštívíte zapíše se vám nesmazatelně do srdce. Tady opravdu ožívá název mého blogu dolce vita neboli sladký život. V minulosti jsme projeli i vnitrozemí Toskánska a určitě ho doporučuji, protože je nádherné – impozantní historická městečka na kopcích, malebné kamenné farmy, nekonečné vinice… Nespočet míst, kam zavítat. Čím blíž jste pobřeží, krajina se proměňuje a vinice čím dál více střídají olivové háje. Krajina je v Toskánsku neuvěřitelně kouzelná. Města vyloženě na pobřeží jsou modernější a už tak krásná mi nepřijdou, ale moře má Toskánsko skvělé, o tom se ještě rozepíšu více později. My volíme takový kompromis a už podruhé jsme bydleli cca 40 km od moře a na pláž dojížděli, což ne každému může vyhovovat. My si však chtěli užít jak moře, tak i trochu kouzlo toskánského vnitrozemí. Letos jsme ohledně ubytování nic nevymýšleli a vrátili se na místo, ve kterém jsme byli minule spokojeni v malinké vesnici Poggioferro. Krásné ubytování s bazénem, výborné snídaně a milí hostitelé, co víc chtít. V nedalekém Scansanu je obchod i příjemné restaurace. Co na Toskánsku totiž také miluju je jídlo, to je skvělé v celé Itálii, ale tady mi chutná obzvlášť hodně. I děti budou spokojené, všudypřítomné těstoviny, pizza, zmrzlina, no ještě aby ne:-). Na jídelních lístcích byl poměrně často divočák (cinghiale) a za sebe určitě doporučuji vyzkoušet, takové ragú bolognese z divočáka nemá chybu. Nesmíte zapomenout na víno, kde jinde si dát dobrou skleničku než právě tady.
Pláž
Protože jsme letos v Toskánsku s ohledem na nejmenší účastnici a poměrně horké počasí neplánovali příliš výletovat, začnu rovnou naší oblíbenou pláží. V Toskánsku najdete i klasické slunečníkové a lehátkové pláže, pokud takové máte rádi, my ne a proto vám doporučení na takovou pláž určitě nedám. Na co vám ale doporučení dám, je Národní park Maremma. Součástí parku jsou kromě unikátní přírodní lokality s možností turistiky krásné divoké pláže. Do parku je regulován vjezd a tím je částečně regulován i počet návštěvníků. Pláže tak nejsou přeplněné a nebyly ani před koronavirem. Má to samozřejmě i tu nevýhodu, že možná budete muset před závorami chvíli čekat, než někdo vyjede ven. Letos jsme jezdili na pláž až po obědě, dopoledne jsme trávili většinou u bazénu a na vjezdu jsme nikdy nečekali déle než 2 minutky. Před dvěma lety to bylo v dopoledních exponovaných časech horších, to je pak lepší vyrazit spíš dříve. (Můj tip – během dovolené před pár lety jsme na pláž jednou vyrazili na východ slunce, spící Elišku jsme přenesli do auta a v pyžamu se vzbudila na pláži. Jasně, nebylo ještě úplně teplo, ale byli jsme na pláži sami a byl to nejen pro ni nezapomenutelný zážitek.). Za parkování budete platit při odjezdu. Do parku jezdí i autobus, ten jsme však nikdy nevyužili. Na této pláži nečekejte lehátka a slunečníky, za to čekejte dlouhou pískovou pláž a čisté krásné moře. U návštěvnického centra najdete toalety, obchod se suvenýry a dva foodtrucky, takže když svačinu zapomenete, hlady tu rozhodně neumřete:-). Pohyb mimo pláž je možný jen po označených cestách. Na pláži najdete velké klacky a klády ze kterých si po vzoru místních můžete postavit stan nebo bunkr, takže šátek nebo deku s sebou. Rozhodně lepší řešení, než si vzít plážový stan z jednoho nejmenovaného obchodu, který jsme tu měli při své první návštěvě. Pobyt v něm byl slušná sauna, dalo by se říci přímo pařeniště:-), což v třiceti stupních prostě chcete:-D. A navíc složit ho je také opravdu groteskní záležitost, nebýt v národním parku a být tam někde odpaďák, asi by tam skončil:-). Nedaleko této pláže najdete také skvělou restauraci – Frank & Serafico, moderní kuchyně s toskánským šmrncem. Dělají tu i vlastní pivo a gin, které si můžete odvézt jako suvenýr, počítejte s tím, že je většinou potřeba udělat si rezervaci dopředu.
Termální prameny
V Toskánsku je termálních lázní hned několik a většina se dá navštívit zdarma. My už byli v minulosti v několika z nich a všechny byly super. V oblasti, kde jsme bydleli, jsou nejblíž známé prameny v lázeňském městečku Saturnia. Kamenná budova mlýna na kopci vedle které stéká pramen do řady malých bazénků je hodně ikonická. Parkoviště i vstup je zdarma a určitě stojí za to, i když tu je v sezoně hodně lidí. Doporučuji Saturnii navštívit alespoň ve všední den později večer, když už lidí trochu ubude. I dětem se tady hodně líbí, voda je příjemně teplá s mírně sirným zápachem, v bazéncích jsou drobné kamínky omleté do tvaru kuliček, takže i o zábavu bude postaráno:-). Nedaleko Saturnie můžeme doporučit procházku pěkným městečkem Montemerano, na večeři jsme zde byli v Osteria Dal Moro – výborné jídlo a krásný výhled z terasy. Co naopak vynechte je zmrzlina v Crema & Cioccolato, takhle špatnou zmrzlinu jsme snad ještě nikde neměli.
Archeo park
Při našich toskánských návštěvách se vždy zastavíme i na nějakých vykopávkách, kterých je tu nespočet. I kultura je potřeba:-). Tentokrát jsme se byli podívat v moc pěkném Archeoparku Roselle nedaleko Grosseta, kde najdete pozůstatky jednoho z etruských měst. Není to ten nejnavštěvovanější park, takže návštěvníků tu nebylo mnoho, což je určitě plus. Pozor na to, že stín tady nenajdete, v horkých dnech to chce spoustu krému, vody a pokrývku hlavy. Za krátkou návštěvou se můžete vydat i do historického centra Grosseta, když tu budete dejte si výbornou zmrzlinu v Arlekkino Gelateria Artigianale a naproti přes ulici najdete i velké dětské hřiště.
Po několika krásných dnech v Toskánsku už nás čekala dlouhá cesta domů, protože jsme měli opět v plánu jet větší část cesty v noci, přesunuli jsme se nejdříve do Verony. Nicméně jsme se opětovně přesvědčili, že nám tahle velká turistická města plná lidí nejsou úplně blízká. A co vy, máte rádi Toskánsko nebo vás láká?